Cesta padlých Třemošnických hrdinů v 1. světové válce

Příběh vzniku „Cesty padlých Třemošnických hrdinů v 1. světové válce“

V roce 2018 jsme v obci Třemošnice založili spolek s názvem Střemcha 2018, z.s., název odvozený podle stromu Střemcha obecná, která údajně dala název vzniku obce Třemošnice. Cílem našeho spolku byl, rozvoj společenských, sportovních a kulturních aktivit v obci Třemošnice a celkový rozvoj obce Třemošnice.

Celý nápad vzniku „Cesty padlých Třemošnických hrdinů v 1. světové válce“ se rodil postupně, nejprve jsme díky velice dobré spolupráci s obcí Ostředek, domluvili, že bude obnovena cesta k pomníku padlých v 1. světové válce. Takže jsme v rámci společných několika obecních brigád vyčistili neprostupný terén, kde v historii vedla tzv. košařská stezka. Poté díky obci Ostředek byla za pomoci těžké techniky zbudována zpevněná cesta k pomníku padlých v první světové válce. Už tento první krok nám jasně říkal, že se začíná vytvářet krásný kus území v obci. A když jsme viděli, jak se toto místo začíná měnit, říkali jsme si, že je potřeba to nějak dotáhnout do konce.

Zrodil se nápad:

Doma, když jsem si o tom povídal s manželkou, tak ji napadla skvělá věc, že na této nově vzniklé cestě by se mohla vysadit ovocná alej, kde si každá chalupa (rodina) v Třemošnici vysadí strom. Každý strom bude označen cedulkou, aby bylo zřejmé, která rodina daný strom zasadila jako odkaz pro budoucí generace. Vysazením ovocných stromů vznikne příležitost pravidelně se sejít nejen u společného sběru plodů a jeho následného zpracování (společné moštování, zakládání ovocných kvasů, výroba kompotů atd.), ale i při následné péči o stromy (zalévání, zastříhávání, atd.) Projekt má i mimo jiné přesah v posílení místní komunity a mezilidských vztahů. Tím, že celá cesta vede k pomníku padlých v 1. světové válce, nás napadlo, že bychom se pokusili vytvořit na několika místech této cesty informativní tabule s informacemi o milnících 1. světové války a dále shromáždili informace o padlých občanech Třemošnice v 1. světové válce a připojili informace a příběhy obce Třemošnice z dob První republiky.

Díky první oficiální akci, do které jsme se jako spolek v roce 2018 zapojili, byla výsadba stromu svobody. Tuto akci celorepublikově zaštítila organizace nadace Partnerství. Díky této nadaci jsme získali kontakt na nadaci Via a na konci roku 2018, když byl otevřen grantový program Živá komunita, jsme podali žádost do tohoto programu a podařilo se nám získat grant na náš projekt „Cesta padlých Třemošnických hrdinů v 1.světové válce“.

Realizace projektu začala v březnu 2019, kdy jsme začali informovat obyvatele o zamýšlené vznikající cestě. Chtěli jsme také, jestli se nenajdou nějaké staré dopisy vojáků z fronty nebo cokoliv, co se pojilo s 1. světovou válkou a příběhy z obce Třemošnice z té doby.

Začali jsme také sbírat od místních rodin informace, o který ovocný strom by měli zájem a přáli by si ho vysadit.

Velkou část příprav činila především kompletace a tvorba informací na informativní tabule o 1. světové válce. Tuto práci si vzal na starost Ing. František Škvor, který také čerpal od místního kronikáře Ing. Vladimíra Jíši.

František Škvor také pátral a čerpal z veřejně přístupných dat jako například Wikipedie, www.vysloužilci.cz, www.válka.cz a z dat Vojenského historického ústavu a časopisu Pod Blaníkem.

Dále bylo také potřeba připravit nějakou finální podobu, jak bude celá cesta vypadat, a především opět značně vyčistit okolí této cesty a připravit prostředí na výsadbu aleje. Díky zvyšujícímu se zájmu obyvatel o tuto akci se nám dařilo domlouvat brigády, při kterých se všechno připravilo k tomu, aby 19.10. a 27.10.2019 byla vysazena ovocná alej v počtu 50-ti stromů, včetně položení geotextílie a zakrytí dřevěnou štěpkou. Této akce se účastnilo zhruba 80 osob, což představuje prakticky celou vesnici.

V průběhu října jsme také nechali graficky upravit informace a milníky o 1. světové válce a příbězích z Třemošnice v této době a také jsme nechali vyrobit, pozinkovat a nalakovat tabule.

Kompletní dokončení celé akce se nám podařilo v sobotu 16.11.2019 a večer v 17.00, jsme touto „Cestou padlých Třemošnických hrdinů v 1. světové válce“ mohli projít lampionovým průvodem.

Když hodnotím celou akci, je nutné poděkovat nadaci Via za poskytnutí grantu, dále obci Ostředek, která pomohla z části dofinancovat rozdíl, který nepokryl grant, Společnosti pro zemědělskou výrobu, která nám poskytla betonový recyklát a navážela nám dřevěnou štěpku a vycházela nám vstříc při celé akci.

Samozřejmě největší poděkování patří obyvatelům obce Třemošnice, že tento projekt si vzal každý za svůj a společně jsme pomáhali, jak bylo potřeba. Je to jedna s největších společných akcí, za posledních 30 let, kterou jsme v obci Třemošnice společně realizovali, a věříme, že takto společně potáhneme za jeden provoz i v budoucnu a že takovéto akce nám pomohou i v posílení mezilidských vztahů.

O realizaci celého projektu vyšel 19.11.2019 článek v Mladé frontě dnes, Střední Čechy, dále vyjde článek v Benešovském deníku a také jsme komunikovali s ministerstvem obrany s odborem pro válečné veterány MO, kde byla celá akce zveřejněna na jejich webu: http://valecnehroby.army.cz/aktuality/pribeh-vzniku-cesty-padlych-tremosnickych-hrdinu-v-1-svetove-valce