Historie SDH Ostředek
Bylo to v roce 1898, kdy tehdejším majitelem velkostatku Ostředek byl hrabě Zdenko Waldštejn. Na jeho výzvu, popud i nátlak Okresního hejtmanství v Benešově, které hrozilo obci, jestliže nezaloží dobrovolný hasičský sbor, že dosadí do obce šest hasičů, kteří budou vydržováni na účet obce. Z těchto důvodů se sešel obecní výbor, který se usnesl a odsouhlasil ustavení dobrovolného hasičského sboru. Zakoupena byla stříkačka, výzbroj a výstroj pro 18 mužů, což byly plátěné pracovní obleky, které zhotovil p.Karel Plaček, krejčí v Ostředku.
Sestavení dobrovolného hasičského sboru bylo pod patronací hraběte Zdenko Waldštejna, který byl požádán vyslanou 2 člennou delegací, a to Vilémem Peštou a Františkem Štefanem, aby zároveň přijal předsednictví ve sboru, což on po přednesení žádosti s ochotou přijal.
Ještě téhož roku 1898 vypukl požár o vánočních svátcích v obci Vodslivy v domě p.J.Dobiáše. Hašení se již sbor zúčastnil a prokázal zdatnou činnost, za což byl odměněn pochvalou i peněžitou částkou od banky "Slavie".
V roce 1906 měla župa Posázavská č.94, do níž sbor patřil, svůj devátý sjezd. Župa měla sídlo v Ondřejově a tento sjezd připadl pořádat sboru v Ostředku. Sjezd konán dne 8.července 1906, k oslavě šedesátých narozenin básníka a rodáka Svatopluka Čecha.
V r.1923 konal sbor jubilejní oslavu u příležitosti 25-ti letého trvání sboru, za přítomnosti tehdejší celé Posázavské župy. Také v roce 1923 se zúčastnil náš sbor se župou prvního československého celostátního sjezdu v Praze na Letné. Cvičilo 6 mužů.
V roce 1931 se dva členové zúčastnili položení základního kamene hasičského domu v Praze.
Jinak sbor pracoval kulturně. Pořádal schůze, přednášky a hasičské večery.
V roce 1945 nezapomněl sbor uctít památku zemřelých členů, zejména těch, kteří zemřeli v koncentračních táborech a byli mučeni. Sbor pokládal věnce s květinami u hrobu ruského vojína Ivana Koločenka Nikolajeviče nar. roku 1901. Jak bylo psáno, zemřel od střelných fašistických ran a prozatímně pochován v Ostředku pod lipami u zvonice v zámku. 12.května 1945 byl převezen do Kozmic a dodatečně pohřben na hřbitově, neboť v té době ještě nebyl v Ostředku hřbitov.
V červnu roku 1960 hořel kravín v Ostředku, jehož hašení se náš sbor s úspěchem zúčastnil.
Dne 9.června 1968 byla konána velká oslava k 70.výročí založení hasičského sboru. Při této příležitosti byl položen věnec u pomníku padlých z 1.světové války, kde promluvil předseda MNV p.Ladislav Lukeš. Na hřišti pak proběhla hasičská soutěž. Ještě před ní přednesl slavnostní projev bratr p. Josef Vomáčka ze Mžížovic k historii sboru. Po celé odpoledne a večer hrála hudba Járy Sysla z Chotýšan.
V roce 1970 vykazoval náš sbor 50 členů z toho 13 žen. Naši členové se pravidelně zúčastňovali různých požárních soutěží. Kromě družstva mužů, od r. 1965 do 1967 i družstvo dorostenek, v r. 1971 pak družstvo žáků a v roce 1998 je ustanoveno družstvo žen.
Večer 18.srpna 1974 vypukl požár vepřína v Ostředku v důsledku úderu blesku. Požár byl ohlášen ve 20:00 hodin. Výjezd k němu byl ve 20:16 hodin a byl zlikvidován za 1 hodinu a 15 minut. V té době bylo ve vepříně 220 kusů prasat, z toho 54 kusů uhynulého udušením. K hašení byla použita stříkačka PS-16. Hašení se ještě zúčastnily sbory Třemošnice, Vodslivy, Kozmice, Čakov, Tatouňovice, Teplýšovice a Benešov. Podmínky hašení byly ztíženy silným deštěm a přerušením elektrického proudu.
Dne 19.dubna 1976 se sbor zúčastnil hašení lesního požáru, kdy hořel les nad dálnicí v celkové výměře 25 arů. Hašení se zúčastnilo 21 hasičů a 25 občanů. K hašení přijeli také okolní požární sbory Kozmice, Tatouňovice, Xaverov, Třemošnice, Ostředek, a Benešov, který uhasil oheň z největší části.
V roce 1980 došlo k přemístění požární zbrojnice do objektu po výstavbě dálnice, vedle areálu bývalého strojírenského učiliště.
Začátkem roku 1981 se náš sbor ještě zúčastnil hašení požáru v areálu učiliště JAWA Týnec.
Počátkem 90.let začíná nová éra hasičů v Ostředku. Kolem náčelníka Františka Nerada se utváří zárodek nového soutěžního družstva, které dosahuje velmi dobrých výsledků v rámci činnosti i závodů.