Kaplička v Býkovicích

Rok výstavby kapličky není znám, ale podle gotického slohu se dá předpokládat doba vzniku na 16.století.

I zvon zavěšený v kapličce má svou historii. Z jedné strany je na něm vyryt portrét sv. Jana Nepomuckého a z druhé portrét sv. Prokopa a letopočet 1776. V první světové válce byl zvon zakopán ve stodole rodiny Strnadů panem Václavem a Josefem Strnadem a Josefem Zvárou. Mezí lety 1916 až 1918 byl hlídán místní hostinskou paní Anežkou Kučerovou. Ve druhé světové válce byl zvon zakopán (dne 16.4.1942) na Hrdinovo pole panem Antonínem Hrdinou, Josefem Novákem, Bohumilem Zvárou, Josefem Novákem a Anežkou Kovářovou-Strnadovou z Dívišova. Zvon byl vykopán dne 12.6.1945.
Do roku 1921 byla věžička kapličky ze šindele. Tohoto roku byla dána mistrem tesařským Heřmanem z Třeběšic nová vazba a tašky .V původní věžičce byl nalezen nápis, že ji před nimi stavěl mistr tesařský Remek z Takonína.
V roce 1950 dávali novou vazbu mistr tesařský Mareš z Benešova, Josef Hovorka z Bořeňovic a Josef Radvan z Boušic. Prvně byla plechována klempířem Josefem Boušou z Divišova a po druhé Václavem Škvorem též z Divišova.
V roce 1950 a 1970 dostala kaplička novou fasádu a věžičku natřel pan děkan Miroslav Vágner z Divišova.
V kapličce se konávala od nepaměti májová pobožnost, kterou vedl od roku 1913 Jan Tylner, po něm Josef Strnad, Hermína Nováková, Josef Novák a jeho sestra Marie Nováková. V roce 1975 se májová pobožnost konala naposledy.

ing. Antonín Záhořík, foto - webmaster

Webové stránky používají cookies., na web. stránkách běží scripty, které umožní vlastníkovi web. stránek získávat statistická data o uživatelích webu (např. Google Analytics, Facebook Pixel a SKlik). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

  Skrýt tuto informaci