• Obec Třebešice
 • Obec Struhařov, Býkovice
 • Rozhledna Špulka
 • Obec Xaverov
 • Obec Všechlapy
 • Obec Vranov
 • Obec Vodslivy
 • Obec Teplýšovice
 • Obec Soběhrdy
 • Obec Psáře
 • Obec Postupice
 • Obec Popovice
 • Obec Petroupim
 • Obec Ostředek, Třemošnice
 • Obec Litichovice
 • Obec Chotýšany
 • Obec Drahňovice, hasičské muzeum
 • Městys Divišov, mateřská škola
 • Městys Český Šternberk
 • Obec Čakov - koupaliště
 • Obec Bílkovice, kamenolom

Reportáže z akcí

FOTO ZDOBENÍ V LESE A VÁNOČNÍ BESÍDKA 15. 12. 2018

Zimní předvánoční procházka, hrátky dětí ve sněhu a se sněhem a plný krmelec nadílky pro zvířátka. 23 dětí v doprovodu dospěláků po provětrání v pohádkově zapadaném lese tvořily v bývalém krámku za poslechu koled vánoční výrobky a pak společně došly pod stromeček odtajnit překvapení, zda i letos Ježíšek přišel… a on přišel:-)

https://hutu.rajce.idnes.cz/Zdobeni_v_lese_vanocni_besidka_15._12._2018/


ČERTI 5.12. 2018


fota zde: https://hutu.rajce.idnes.cz/Certi_5.12.2018_Koz./#IMG-20181207-WA0008.jpg

VÁNOČNÍ ROZSVÍCENÍ KOZMICE 1. 12. 2018

Vůně svařáku, koledy, jarmárek, vánoční strom a hasičárna… takovou atmosféru strávili všichni co přišli přivítat advent s přáním všeho nejlepšího do nového roku a prožití klidných vánočních svátků.

https://hutu.rajce.idnes.cz/Pripravy_na_rozsviceni_listopad_2018/

https://hutu.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_1.12._2018/

SRAZ KOZMICKÝCH HASIČŮ A JEJICH PŘÁTEL 29. 9. 2018

Taková myšleno "dohasná" proběhla v sobotu na hřišti formou zábavných soutěží a občerstvením.

Odkaz na fota a videa zde:
https://hutu.rajce.idnes.cz/Sraz_kozmickych_hasicu_a_jejich_pratel_29.9._2018/

 

SVĚCENÍ OBECNÍCH SYMBOLŮ Kozmice 8. 9. 2018

V sobotu 8. 9. 2018 proběhla na návsi v Kozmicích slavnostní akce svěcení obecních symbolů. Znak obce a vlajka je složena ze tří "figur". První - štít na dvě poloviny vyjadřuje historickou příslušnost dnešního území obce ke dvěma panstvím a dvěma krajům (Obec Kozmice tvoří v současnosti jedno katastrální území Kozmice u Benešova a tří místní části Kácova Lhota, Kozmice a Rousínov. V minulosti patřily Kozmice a Kácova Lhota /jako součást Kozmic/ k panství Konopiště v rámci Barounského kraje, zatímco Rousínov se jako součást Teplýšovic počítal k panství Hrádek nad Sázavou v Kouřimském kraji.).

Druhý - dvojice překřížených cepů připomíná přípravu selské rebelie na panství Konopiště v roce 1775 v kozmické panské hospodě. Jedním z vůdců rebelie byl Jakub Hanibal, který z Kozmic pocházel.

Třetí - osmihrotá hvězda odkazuje na historickou vazbu obce k panství Konopiště počínaje rokem 1457 za Zdeňka Šternberka.

Uniformovaní místní dobrovolní hasiči dodali svěcení slavnostní dekorum a o kulturní program se postaral Folklorní soubor Benešáček a kapela 5xZavřel.

Odkaz na fota a videa zde: https://hutu.rajce.idnes.cz/Sveceni_symbolu_Kozmice_8.9._2018/

Odkaz na reportáž TV Relax zde: https://youtu.be/fKlM-2ekMxQ

  

POHÁDKOVÝ LES KOZMICE 30. 6. 2018

Místní SDH s nadšenými pomocníky pod scénáristou Jakubem Vávrou připravilo na zahájení prázdnin pro děti pohádkovou cestu za pokladem. 50 dětských účastníků od kočárků až po základní školu celou dobu doprovázel Hloupý Honza, který navzdory svému přídomku, tvořil s dětmi tým a byl jim oporou, pomocníkem a rádcem. Po rozdělení do skupinek podle barev a vyfasováním občerstvení na cestu, zavedl Honza děti ke spící Sněhurce, o kterou se staralo 7 trpaslíků a ti děti poprosily o pomoc s její záchranou. Snědla totiž otrávené jablko a jen trpaslíci věděli, jak ji mohou zachránit, ale bez pomoci dětí by to nezvládly. Pro usnadnění daly trpaslíci dětem na cestu mapu a měšce s dukáty. Hned na úvod potkaly loupežníky. Po zvládnutí přetahování lanem a hodem míčků na plechovky, vyhandlovali loupežníci s dětmi za všechny měšce 4 rybářské pruty. Hned na další zastávce se jim hodily. Čekal na ně Vodník, který pořadoval pochytat všechny ryby. Následoval složitější úkol a to naplnit pomocí malých kalíšků trubky vodou tak, aby voda vytlačila nahoru klíče potřebné k otevření truhly, v které byly ukryty pergameny s ingrediencemi, které byly nezbytné u ježibaby. Ta už na ně čekala v perníkové chaloupce. Opodál věznila prince, který jí loupal perníček. Děti v rámci osvobození prince hledaly dle pergamenů všechny ingredience, aby si z nich ježibaba uvařila oblíbenou polévku a dle slibu prince pustila. Stihly si i zahrát kuželky a nakonec jim ještě ježibaba dala na posilněnou perníčky. Čekalo je peklo. Nyní už i v doprovodu prince a získáním dalšího pergamenu od ježibaby došly k čertům. Ti na ně byli hodní, neboť jim děti pomohly nanosit dřevo na oheň a navrch dostaly poloviny symbolů, které se jim budou hodit u čaroděje, procvičily i postřeh při hledání 15ti rozdílů na obrázku. Společně s čerty odříkaly slib, že nebudou zlobit a potvrdily slíbené otiskem prstu na smlouvu. Další zastávkou dle mapy byl čaroděj. Získané poloviny symbolů děti vložily do stolu u čaroděje, tak, aby pasovaly, a vydaly se hledat princovu výstroj na draka a části zaříkávadel, aby mohl čaroděj vykouzlit květinu důležitou pro záchranu Sněhurky. Čaroděj poprosil děti, zda by mu něco namalovaly, aby se mu lépe kouzlilo. Díky spoustě obrázků a společného odříkání kouzla mohly děti vyrazit vstříct drakovi i s vyčarovanou květinou. Zde zjistily od víl, že drak není vůbec zlý, nebude třeba s ním bojovat. Pomohly tedy vílám uklidit nepořádek, co lidé v lese nechávají, zaházely si květinovými kroužky na kůly a nakonec nasbíraly ovoce, sesbíraly sklenice s vodou a nakrmily a napojily draka. Pak už všichni společně přihlížely, jak princ políbil Sněhurku, dal ji vyčarovanou květinu a Sněhurka procitla. Zachráněná Sněhurka jim společně s princem za odměnu rozdala medaile, diplomy a další odměny. Po tak statečně zvládnutém odpoledni se všichni posilnili u ohně buřty a komu zbyla energie, hrál fotbal, na schovku nebo jen tak na honěnou. Děkujeme děti a těšíme se na příště!

Odkaz na fota zde: http://hutu.rajce.idnes.cz/Pohadkovy_les_Kozmice_30.6._2018/

 

Čarodějnice 30.4. 2018

I letos ztratila Bludimíra při přeletu nad lesem koště. Naštěstí měla pomocníky, a koště se po splnění úkolů na čarodějnické stezce podařilo najít. Bludimíra pak 38 dětí v doprovodu dospělých odměnila pokladem. Po společném opečení buřtíků byla zapálena hlavní hranice.

https://hutu.rajce.idnes.cz/Carodejnice_30.4._2018_Kozmice/

Velikonoční trhy 31.3. 2018

Místní dobrovolní hasiči připravili pro občany již podruhé velikonoční trhy s tvořivou dílničkou nejen pro děti a pro kuchařky soutěž o kozmický mazanec. Jak přálo počasí den předem při čištění koupaliště, tak v tento den přesně naopak. Lilo přesně po celou dobu akce, ale i přes to, byla účast veliká a při pletení pomlázek a malování vajec  se dalo schovat do připravených stanů. Zahřáli jsme se zeleným pivem:) a dobrotami z grilu a na závěr byly ohodnoceny soutěžící o nej mazanec.

http://hutu.rajce.idnes.cz/Velikonocni_trhy_31.3._2018/Čištění koupaliště 30.3. 2018

Sváteční den - Velký pátek strávili někteří členové SDH včetně pomocníků čištěním požární nádrže, které bylo nezbytné, neboť její znečištění je stále horší a horší.

http://hutu.rajce.idnes.cz/Cisteni_koupaliste_30.3._2018/


MDŽ 10.3. 2018

Šedesátka žen oslavila svátek MDŽ. Společně se starostkou obce a zástupci z SDH Kozmice si všechny připily na zdraví a byly obdarovány kytičkou. Nechybělo ani občerstvení a hudba. Povídalo se, zpívalo, tančilo… až do rána bílého:-)

http://hutu.rajce.idnes.cz/MDZ_Kozmice_10.3._2018

 

Bakus 16. 2. 2018
Ani ne týden po vydařeném dětském karnevalu se konal tradiční maškarní pro dospělé - Bakus. Bohužel nízká účast lidí byla zklamáním a potěšila nás snad jen necelá desítka nadšenců, kteří "zachránili" tradici a přišli v maskách, a vytrvalost skupiny MP6Band, která chvílemi hrála i pro prázdný parket. Polemika o malé účasti z důvodu chřipkové epidemie je pro nás paradoxně příznivější (každému samozřejmě přejeme jenom zdraví!!!), než případné zjištění, že veškeré úsilí SDH Kozmice pro dění v obci je zbytečné. Neděláme to pro sebe a tak věříme a doufáme v lepší zítřky:-)

https://hutu.rajce.idnes.cz/Bakus_16.2._2018/


Dětský karneval 10. 2. 2018

Přes 50 dětských masek se svým doprovodem užívalo "jejich" den soutěžemi, tancem, odměnami, překvapením. Ve všem je doprovázel oblíbený klaun se svým DJ. Ani celé odpoledne některým dětem nestačilo a horko těžko je rodiče dostávali domů:-), což byla pro nás odměna za povedený den.

Odkaz na fota zde: https://hutu.rajce.idnes.cz/Detsky_karneval_10.2._2018/

 


Foto zdobení v lese a vánoční besídka 16.12. 2017

Procházka do lesa s nadílkou pro zvířátka je oblíbená i pro dospělé. Děti, po obdarování zvířat přímo u krmelce, staví domečky z listí, klacíků, mechu, šišek a podobně, což je častější než stavění sněhuláka, na kterého není poslední roky hlavní materiál - sníh. Po stráveném odpoledni procházkou, nadílkou a hrami v lese se těší na vánoční tvoření - zdobení perníčků, malování, vyrábění přáníček, ozdob a dalších výtvorů. Největší jásot je pak slyšet, když jim Ježíšek nechá překvapení pod stromečkem na návsi.

fota zde: http://hutu.rajce.net/Zdobeni_v_lese_s_besidkou_16.12._2017


ČERTI 5. 12. 2017
fota zde: http://hutu.rajce.net/Certi_5.12._2017


Vánoční rozsvícení Kozmice 2.12. 2017
Za hojné účasti obdivovatelů výzdoby a litrů voňavého svařáku na vánočním mini trhu, jsme přivítali další advent. Rozsvícená náves - hasičárna, strom, obří ozdoba a letos nově i bývalý krámek, zastaví nejednoho projíždějícího a navozuje atmosféru po celý měsíc minimálně do Tří králů.

fota zde: http://hutu.rajce.net/Rozsviceni_hasicarny_2.12._2017_a_pripravy_listopad

Zásah SDH 29.10. 2017
Vlivem velkého větru došlo v okolí Kozmic k vyvrácení několika stomů a spadání větví do silnice. Dobrovolníci z řad SDH Kozmice pomohli s odstraněním stromů a zprůjezdnění komunikací (Jandovka, Kačiny, křižovatka směr Mžižovice).
Luboš Sládek, Petr Eichler, Lukáš Daněk (Bejky), Iva Mikelová, Marek Bára.

https://hutu.rajce.idnes.cz/Zasah_hasicu_29.10._2017/


Čarodějnice 30.4. 2017
I letos před zapálením ohně s čarodějnicí pomohlo více jak 30 dětí v doprovodu dospělých pomoct Bludimíře najít klobouk, koště a masku, které při přeletu nad lesem ztratila. Ta se jim odměnila košem plným buřtů a jablek, které si všichni pak společně opekli.

Odkaz na fota zde: http://hutu.rajce.net/Carodky_30.4._2017

Velikonoční oslavy 15.4. 2017
Vyzdobená hasičárna a náves velikonočními motivy dolaďovala atmosféru sobotního odpoledne s velikonoční dílničkou. Pletly se pomlázky, malovala se vejce voskem a tvořily se další velikonoční výrobky. Občerstvovalo se zeleným pivem a pochoutkami z grilu a šikovné pekařky soutěžily o nej mazanec.

fota zde: http://hutu.rajce.idnes.cz/Velikonocni_oslavy_Kozmice_15.4._2017/

fota z příprav zde: http://hutu.rajce.idnes.cz/Pripravy_na_Velikonoce_brezen_a_duben_2017/


MDŽ 10.3. 2017
Bezmála 60 žen přišlo oslavit svůj mezinárodní svátek.

Odkaz na fota zde: http://hutu.rajce.net/MDZ_10.3._2017


Bakus 3.3. 2017

Týden po dětském karnevalu si mohli zařádit v maskách i dospěláci. Za doprovodu kapely MP6Band se tančilo, zpívalo a nechyběl ani tradiční půlnoční průvod, soutěže a ocenění nejlepších masek.

Odkaz na fota zde: http://hutu.rajce.net/Bakus_3.3._2017


Dětský karneval Kozmice 25.2. 2017
Sál místního hostince zaplnilo 50 dětských masek v doprovodu svých rodičů a prarodičů. Zábavné odpoledne si pro děti připravil SDH Kozmice v čele s Bartem Simpsonem a klaunem, kteří provázeli děti soutěžemi, hrami a tancem.

Odkaz na fota zde: http://hutu.rajce.idnes.cz/Karneval_Kozmice_25.2._2017/


Foto zdobení v lese a vánoční besídka 17.12. 2016

http://hutu.rajce.idnes.cz/Nadilka_pro_zviratka_a_vanocni_besidka_Kozmice_17.12._2016/


ČERTI 5. 12. 2016
http://hutu.rajce.idnes.cz/Certi_5.12._2016/

Vánoční rozsvícení Kozmice 26.11. 2016

V sobotu 26.11. hasiči s hojným počtem návštěvníků přivítali advent.  Akce začala v 16 hodin malým vánočním trhem, kde všichni mohli obdivovat a pořídit vánoční dekorace, perníčky, svíčky a ochutnat svařené víno a děti pečený čaj. Po zaznění vánočních písní a proslovu starostky obce všichni odpočítávali vteřiny, které dělily od rozsvícení hasičárny, stromu a letos navíc obrovské vánoční ozdoby. Vánoční výzdoba se  v posledních letech stala nejobdivovanější v okolí. 

Odkaz na fota z příprav a z rozsvícení zde:

http://hutu.rajce.idnes.cz/Pripravy_na_rozsviceni_12.11._2016_a_26.11._2016/

http://hutu.rajce.idnes.cz/Vanocni_rozsviceni_Kozmice_26.11._2016/Indiánská stezka Kozmice 20.8. 2016

Kozmické hřiště se pro 54 dětí s doprovodem proměnilo v indiánskou vesničku. Děti byly rozděleny do pěti skupin a podle mapky hledaly stanoviště, kde si vyzkoušely indiánské zvyklosti. Vyráběly indiánské čelenky, náhrdelníky, oštěpy, střílely z luku, skládaly indiánské puzzle, poznávaly potraviny příslušníků různých kmenů, vymalovávaly odlitky ze sádry a indiánky jim symbolicky pomalovaly obličeje. Po zaplnění mapky 7 razítky se splněnými úkoly, se z dětí staly rovněž indiáni a to se vším všudy, neboť všechny vyrobené věci ze stanovišť si odnesly. Poslední osmou zastávkou pro ně bylo velké tee pee, kde na ně čekal sám náčelník, který zhodnotil každého malého indiána zvlášť, zkontroloval sešítek s razítky ze stanovišť a odměňoval je. Zde už si děti i náčelník byli plně rovni, co se indiánského vzhledu a doplňků týče. Každý účastník už měl čelenku, náhrdelník, pomalovaný obličej a hlavně oštěp. Náčelník je odměnil medailí, diplomem a buřtem na posilněnou a celá indiánská družina vyprovodila statečné a šikovné indiány potleskem. Odpoledne si užily jak děti, tak dospělí, kteří se rovněž nechali zlákat a vyzkoušeli si některá stanoviště ze zvědavosti. Po posilnění buřtíky zůstalo hřiště zaplněné, děti si hrály s vlastnoručně vyrobenými výrobky, kopaly míčem, koupaly se v připraveném bazénku, mlsaly cukrovinky darované od dobrých duší a tancovaly na indiánskou hudbu, která doprovázela atmosféru. Děkujeme za účast! 

Howgh (indiánsky=domluvil jsem)
 
Odkaz na fota zde:
http://hutu.rajce.idnes.cz/Pripravy_na_Indianskou_stezku_srpen_2016/
http://hutu.rajce.idnes.cz/Indianska_stezka_Kozmice_20.8._2016/


Čarodějnice 30.4. 2016
Letošní krásné počasí vylákalo velké množství dětí s rodiči nejen na večerní oheň, ale už na odpolední čarodějnickou stezku, které se zúčastnilo 38 dětí. Procházkou lesem plnily různé úkoly a hlavně pomáhaly čarodějnici Bludimíře najít ztracené koště a klobouk. Ta se jim na závěr odměnila certifikátem za splnění stezky s omalovánky a košem plným buřtů.

http://hutu.rajce.idnes.cz/Cary_30.4._2016/


Čištění koupaliště 25. a 26.3. 2016
http://hutu.rajce.idnes.cz/Cisteni_koupaliste_25.a_26.3.2016/


MDŽ 12. 3. 2016
http://hutu.rajce.idnes.cz/MDZ_12.3._2016_Kozmice/
http://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/v-kozmicich-maji-oslav-mdz-stale-sve-misto-20160315.html


Dětský karneval 20.2. 2016 v Kozmicích
http://hutu.rajce.idnes.cz/Karneval_20.2._2016/
http://hutu.rajce.idnes.cz/Karneval_20.2._2016_-_fotky_od_Elisky/


Bakus - maškarní rej pro dospělé 12.2. 2016 v Kozmicích 
http://hutu.rajce.idnes.cz/Bakus_12.2._2016_-_fotky_od_Madly_a_Davida/ 
http://petrolejka.rajce.idnes.cz/Bakus_2016/
http://hutu.rajce.idnes.cz/Bakus_12.2._2016/


Tříkrálový koncert v Kozmicích 10. 1. 2016
Tříkrálový koncert v Kozmicích se konal v místním kostele již potřetí, tentokrát dne 10.1. 2016. Bohužel letošní účast byla oproti předchozím rokům sestupná (v prosinci 2013 cca 100 návštěvníků, v lednu 2015 cca 70 účastníků, nyní cca 50). Opět vystoupil PĚVECKÝ SBOR BENEŠOVSKÝCH UČITELEK s pásmem koled.
Odkaz na fota zde:
http://hutu.rajce.idnes.cz/Trikralovy_koncert_Kozmice_10.1._2016
Odkaz na článek v BN deníku, který vyšel 12.1. 2016 zde:
http://benesovsky.denik.cz/zpravy_region/trikralovy-koncert-rozeznel-kostel-sv-jakuba-v-kozmicich-20160111.html
Odkaz na článek ve formátu doc zde:
Tříkrálový koncert v Kozmicích


Foto zdobení v lese a z vánoční besídky 19. 12. 2015
http://hutu.rajce.idnes.cz/Zdobeni_v_lese_vanocni_besidka_19.12._2015/


Rozsvícení vánočně vyzdobené hasičárny a stromu 28. 11. 2015
Místní hasiči opět rozsvítili připravenou vánoční výzdobu na návsi. Za vůně svařáku a poslechu koled se zúčastněnými lidmi přivítali dobu adventní. Atmosféru zpestřil betlém s postavičkami v životní velikosti.

Odkaz na fota zde:
http://hutu.rajce.idnes.cz/Rozsviceni_-_pripravy_21.11._2015_a_akce_28.11._2015/

Webové stránky používají cookies., na web. stránkách běží scripty, které umožní vlastníkovi web. stránek získávat statistická data o uživatelích webu (např. Google Analytics, Facebook Pixel a SKlik). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

  Skrýt tuto informaci