Historie obce

Obec vznikla v průběhu 13. století jako podhradí českého Šternberku. První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech z roku 1242, jako o městečku se o ní píše v roce 1654. Spolu s hradem se obec rozšiřovala až do své současné podoby. Roku 1901 byl slavnostně zahájen provoz na železniční trati, a český Šternberk se tak stal díky své historické hodnotě i dobré dostupnosti oblíbeným cílem mnoha turistů. Ve 20. letech minulého století byl na levém břehu Sázavy (severní část obce) přestavěn vodní mlýn, o jehož původní podobě pocházejí zprávy již z konce 16. století. Stavba mlýnu vydržela až do současné doby, avšak silně chátrá. K mlýnu byl v 70. letech vystaven i jez, který také ve své podobě stojí až dodnes. V současnosti se ve vesnici staví převážně rodinné domy na kopcovitých pozemcích na pravém břehu Sázavy.

Od 10. října 2006 má obec opět status městyse. Obyvatelé městyse mohou využívat veřejnou knihovnu a do nedávna i místní sokolovnu. Od roku 2012 je objekt využíván jako zázemí pro vodáckou turistiku. Vodáctví, tramping, aktivní turistika patří k Českému Šternberku stejně jako hrad s bohatou historií. Pro turisty zde bylo v roce 2002 zřízeno informační centrum, které až do roku 2011 provozoval vždy o letních prázdninách mikroregion CHOPOS. Pro příliš vysoké provozní náklady bylo však uzavřeno.

Na nádvoří hradu český Šternberk končí Naučná stezka rytíře Jana Kryštofa Šice, která vede z městyse Divišov přes vesničky Měchnov a Brtnice.

Webové stránky používají cookies., na web. stránkách běží scripty, které umožní vlastníkovi web. stránek získávat statistická data o uživatelích webu (např. Google Analytics, Facebook Pixel a SKlik). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

  Skrýt tuto informaci