Požár lesa, Měchnov

JSDH obce BÍLKOVICE

Zápis ze zásahu

Datum: 28.9.2016

Místo:  Měchnov

Druh akce: "Požár lesa, Měchnov"

Seznam členů: L. Pohorský (V), Fr. Srb, Jar. Čejdík (S), J. Pohorský

 

Popis události:

Dne 28.9.2016 v 16.49 byla vyžádána pomoc krajským operačním střediskem HZS ČR u požáru lesa mezi obcemi Měchnov a Všechlapy. Následně byla svolána jednotka, která vyjela se zásahovým vozidlem Tatra 148 CAS 32 směrem na Divišov v 16:55.

Na místo jednotka dojela v 17:13 jako 5. a začala doplňovat vodou cisterny, které již na místě zasahovaly, a to jednotky JSDH Divišov, 2xHZS Stč. kraje - ÚO Vlašim a JSDH Domašín. Po nás dále na místo dorazili dobrovolní hasiči z Vlašimi s Tatrou 815 CAS 32. Mezitím u nedalekého rybníka pod Měchnovem postavili hasiči ze Všechlap čerpací stanoviště pro doplňování cisteren. Požár byl dislokován v těžkém svahovitém terénu, kde byl problém s doplňováním vody. Cisterny na místo dojely. Nebylo však možné v tomto terénu provádět bezpečné otáčení vozidel a pomalé couvání několik stovek metrů s tolik potřebnou vodou nebylo možné. Proto velitel zásahu rozhodl tak, že se vytvoří dopravní vedení z pole, které se nacházelo pod lesem - délka hadic z pole k zasahujícím vozidlům byla 160m. Na toto stanoviště přijela naše Tatra od čerpacího stanoviště u rybníka jako první a doplnila vodou cisterny nahoře. Poté ji vystřídala Tatra dobrovolných hasičů z Vlašimi, která už zůstala na místě a naši společně s hasiči z Domašína ji průběžně doplňovali.

Na zásahu se podílelo cca 30 hasičů, jak dobrovolných tak profesionálních. Všichni byli plně zaměstnáni. Někdo byl na proudech, jiní obsluhovali cisterny, další zase okopávali pařezy, rozvíjeli hadice apod. - práce to byla velice náročná. Požářiště bylo nutné dostatečně prolít vodou tak, aby nedošlo k opětovnému hoření - pro ověření byl celý prostor průběžně monitorovaný speciální termokamerou pro detekci možných ohnisek. Požár byl dohašen kolem osmé hodiny večerní, což znamenalo, že dohašovací práce a balení materiálu probíhalo za tmy - k osvětlení prostoru byly použity světelné stožáry na zásahových vozidlech. Jednotky se rozjely na své základny ve 20:55 z Měchnova, kde si roztřídily použitý materiál. Naše jednotka dorazila do Bílkovic ve 21:15.

Originál zápisu

Eins

Zwei

 

 

Webové stránky používají cookies., na web. stránkách běží scripty, které umožní vlastníkovi web. stránek získávat statistická data o uživatelích webu (např. Google Analytics, Facebook Pixel a SKlik). Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.

  Skrýt tuto informaci